We współczesnym świecie ludzie nie potrafią już wyobrazić sobie funkcjonowania bez telefonów komórkowych. Aplikacje wspierają człowieka w zdrowym odżywianiu, codziennym treningu, pracy i życiu szkoły. Powstały również specjalne apki do towarzyszenia kobietom podczas ciąży. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji i z jakich funkcji warto skorzystać?

Jaką aplikację ciążową wybrać?

Aplikacji ciążowych jest całkiem sporo. Warto wybrać taką, która obsługuje język polski, ponieważ może pojawić się dużo medycznych terminów, które w innym języku mogą sprawić trudność w ich zrozumieniu. Apka powinna zostać stworzona przy współudziale specjalistów z dziedziny ginekologii i położnictwa, aby prezentowane informacje były wiarygodne. Dobrze, jeśli będzie bezpłatna, a pojawiające się reklamy nienachalne. Jedną z najlepszych aplikacji w kategorii bezpłatnych jest Asystent Ciąży, którą można pobrać ze strony https://asystentciazy.pl/ lub ze sklepu Apple, Google czy Play.

Podstawowe funkcjonalności

Główną funkcją aplikacji Asystent Ciąży jest odliczanie dni do porodu na podstawie wprowadzonej daty ostatniej miesiączki lub daty zakończenia ciąży określonej przez ginekologa. Apka prezentuje pozostałą liczbę dni oraz bieżący tydzień ciąży. Na początku każdego kolejnego tygodnia ciąży wyświetlane są informacje, dotyczące zmian w ciele kobiety i rozwoju dziecka. Wiadomości stworzone zostały w postaci listów od maluszka i zawierają opis kolejnego etapu rozwoju płodu, przewidywane zmiany w organizmie matki, ewentualne problemy, które mogą się pojawić. Jeżeli w danym okresie wskazana jest wizyta kontrola u lekarza lub badania, to również taka informacja zostanie zaprezentowana.

Wsparcie medyczne Asystenta Ciąży

Podczas kolejnych wizyt lekarskich, ginekolog bada pacjentkę i płód, aby mieć pewność, że nie wystąpiły żadne komplikacje. W monitorowaniu bezpieczeństwa pomogą regularne zapiski parametrów, które kobieta może sprawdzać w domu. Przede wszystkim istotny jest dzienniczek przybierania na wadze. Przyrost masy jest nieunikniony w ciąży, lecz u każdej Pani inna będzie prawidłowa waga. Zależy ona przede wszystkim od liczby kilogramów i wskaźnika BMI sprzed ciąży. Aplikacja Asystent Ciąży oferuje kalkulator wagi. Kobieta nie tylko może zapisywać bieżące pomiary, ale od razu otrzyma informację zwrotną, czy aktualna masa jest prawidłowa. Jeśli pojawi się wskazówka, że użytkowniczka ma niedowagę lub nadwagę, to warto skonsultować się z lekarzem.

Dziennik ciśnienia

Aplikacja Asystent Ciąży pozwala na zapisywanie bieżących pomiarów ciśnienia. Dziennik ciśnienia to notatnik, w którym użytkowniczka przechowa dane dotyczące ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz pulsu, wraz z godziną pomiaru. Można też stworzyć dodatkową notatkę do pomiaru, na przykład dotyczącą aktywności przed badaniem. To pomoże określić lekarzowi prawidłowość dokonanych odczytów. Ze względu na to, że nieprawidłowe ciśnienie może mieć poważne konsekwencje dla płodu i zdrowia matki, prowadzenie dziennika ciśnienia jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa ciąży.

Wsparcie społeczności

Aplikacja prezentuje przydatne artykuły dopasowane do zaawansowania ciąży. Asystent Ciąży skupia też użytkowniczki w mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram. Kobieta może dołączyć do grupy mam, które mają zbliżony termin porodu. Użytkowniczka otrzyma również link do grupy wsparcia. Na podanego przy rejestracji maila będą przychodziły nienachalne wiadomości. To mogą być zaproszenia na warsztaty, webinary lub przypomnienia o koniecznych badaniach. Organizowane spotkania są prowadzone przez specjalistów, na przykład doświadczone położne lub doradców laktacyjnych.

Asystent Ciąży to aplikacja, która na polskim rynku działa już od kilku lat. Przez ten czas jest nieustannie rozwijana i są dodawane dodatkowe funkcje. Warto zainstalować tę bezpłatną aplikację już na samym początku ciąży, by mieć dostęp do rzetelnych informacji i prowadzić zapiski niezbędne podczas każdej wizyty lekarskiej.


Źródło: artykuł partnerski